Dermabien® Dermocosmetics RETİNOL HAKKINDA EN ÇOK SORULAN SORULAR

RETİNOL HAKKINDA EN ÇOK SORULAN SORULAR
RETİNOL NEDİR?

Retinol bir A vitamini türevidir, yani sağlıklı bir cilt için olmazsa olmazdır. Retinol bir yandan hücre yenilenmesini hızlandırarak yaşlı hücreler hızlıca atılıp bunların yerini genç hücrelerin almasını sağlar, bir yandan da kolajenin yapımını arttırarak kırışıklıkların azalmasına yardımcı olur.

RETİNOL KULLANIMININ YARARLARI NELERDİR?

Retinol ciltte ton dengesini sağlar ve lekelerin açılmasında yardımcı olur. Ciltte yağ dengesini sağlar böylece gözenekler sıkılaşır, akne çıkışı ve komedon oluşumu azalır. Ciltte kolajen yapımı artar ve kırışıklıklar azalır. Cilt çok daha sağlıklı ve parlak bir görüntüye kavuşur.

RETİNOL HER CİLT TİPİ İÇİN UYGUN MUDUR?

Retinolü tüm cilt tipleri kullanabilir. Sadece çok hassas olan ciltlerde çok düşük dozlarda kullanılması uygundur. Daha önce retinol kullanmamış kişilerin düşük dozlarda ve/veya az ve aralıklı olarak ciltlerini alıştırarak retinole başlamaları önerilir. Özellikle göz çevresi ve ağız çevresi gibi hassas ve kuru bölgelere uygulamaktan kaçınılmalıdır. Bu yüzden cilt bakımı rutininde önce göz çevresi kremini sürüp daha sonra retinol yüzün diğer bölgelerine sürülmelidir. Özellikle hassas ciltlerde veya alışık olmayan ciltlerde önce nemlendirici sonra retinol en son tekrar nemlendirici kullanılmalıdır.

Hamilelerin retinol kullanımı önerilmez. Bunun yerine bakuchiol ve peptidler kullanılabilir.

RETİNOL NASIL KULLANILMALIDIR?

Retinol gece kullanılmalıdır, çünkü retinol gün ışığında etkinliğini kaybeder. Retinol cildin güneş ışığına hassasiyetini arttırabileceğinden mutlaka güneş koruyucu ile birlikte kullanılmalıdır. Güneş koruyucular 3-4 saatte bir yenilenmelidir.

Retinol ilk kez kullanılmaya başlandıysa haftada 1-2 gece ve 1-2 pompa ile başlanmalıdır. Nemlendirici ile birlikte kullanımı hassasiyet ve iritasyonu azaltıcaktır.

RETİNOL İLE BİRLİKTE KULLANILMASI ÖNERİLEN MOLEKÜLLER

HYALURONİK ASİT: Nemlendirici özelliğe sahip olan hyaluronik asit retinolün yaratacağı kuruluk ve soyulmayı azaltır.

NİASİNAMİD: Cildin ton dengesini sağlarken inflamasyonu azaltır. Retinol ile hassaslaşan cildi rahatlatır.

VİTAMİN C: Güçlü bir antioksidandır. Retinol ile beraber kullanıldığında sinerjistik etki göstererek cildin parlaklığını arttırırken leke oluşumu azaltır.

SERAMİDLER: Cildin lipid bariyerini güçlendirdiğinden retinolün iritasyon etkisini azaltır.

PEPTİDLER: Bu küçük proteinler cildin elastikiyetini ve sıkılığını arttırırlar. Retinolle beraber kullanıldığında kolajen oluşumu daha da hızlanarak kırışıklıklar azalır, ciltte gençleşme sağlanır.